بارداری

هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری جنین نداریم پس صحبتی از جنین نمیکنیم. در مقاله هفته اول بارداری شما با آناتومی بدن خود بیشتر آشنا می شود و اطلاعاتی راجع به اقداماتی که قبل از بارداری و در حین بارداری باید داشته باشید را کسب میکنید.
برای اینکه در جریان همه اتفاقاتی که در طول سفر نه ماهه و دوران بارداری برای شما و جنین شما رخ می دهد، قرار گیرید بهتر است اطلاعاتی از آناتومی بدن خود داشته باشید.

دستگاه تناسلی زنان از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

تخمدان ها : اعضای بادامی شکل هستند که حدود 3 سانتی متر طول داشته و در طرفین رحم قرار گرفته اند. در یک زن سالم در سنین باروری، صدها هزار تخمک (سلول جنسی) در تخمدان ها وجود دارند که در هر ماه یکی از آن ها از یکی از تخمدان ها رها می شود. وظیفه دیگر تخمدان ها ترشح هورمون های جنسی زنان (استروژن و پروژسترون) است.

لوله های فالوپ : لوله هایی هستند که از رحم به طرف تخمدان ها کشیده شده اند. قسمتی که به سمت تخمدان قرار دارد شیپوری شکل و دارای شرابه هایی است که روی تخمدان را می پوشاند. در نتیجه تخمک آزاد شده از تخمدان به راحتی وارد لوله گردیده و سفر خود را به سوی رحم آغاز می کند.
قطر داخلی لوله های رحمی در همه قسمت های آن ها یکسان نیست. یک سوم ابتدایی آن گشاد تر از بقیه قسمت هاست. این جا همان جایی است که محل اولین ملاقات تخمک و اسپرم (سلول جنسی مرد) است.

رحم : گلابی شکل است و حدود 8 سانتی متر طول دارد. عضوی است که محل نگهداری جنین است. رحم در حاملگی تحت تاثیر هورمون استروژن ماهانه حدود 20 برابر اندازه ی معمولی اش رشد میکند.

آندومتر : لایه ضخیمی که جدار داخلی رحم را می پوشاند و تحت تاثیر هورمون های تخمدان رشد نموده و سپس ریزش میکند (قاعدگی).

دستگاه تناسلی زنان

سوال: آیا برای تصمیم به بارداری باید توسط پزشک ویزیت شوم؟

بله زیرا تایید سلامتی شما توسط پزشک جهت برنامه ریزی قبل از تولد کار عاقلانه ای است که می تواند تمامی مراحل بارداری تا زایمان را برای شما آسان کند.

در ادامه چند تعریف را خواهیم داشت:
قاعدگی : خروج دوره ای خون که به طور معمول هر 28 روز یکبار رخ می دهد را قاعدگی گویند. البته این عدد برای همه خانم ها ثابت نیست و 5 روز کمتر یا بیشتر از 28 روز است.
خون قاعدگی تیره رنگ و حاوی سلول های جدار آندومتر است. بنابراین در صورت طولانی شدن مدت خونریزی و یا روشن شدن خون قاعدگی، باید به پزشک یا ماما مراجعه نمود.
در هنگام تولد در هر یک از تخمدان های خانم ها، در حدود 2 میلیون تخمک (سلول جنسی) نابالغ وجود دارد. تعداد قابل توجهی از این تخمک ها هنگام بلوغ از بین می روند به طوری که در زمان بلوغ حدود نیم میلیون تخمک در تخمدان ها باقی می مانند.

تخمک گذاری: عبارت است از آزاد شدن تخمک ها از تخمدان ها که تحت تاثیر هورمون های (L, H, FSH) هستند که در هر سیکل قاعدگی یکبار رخ می دهد.
یک سیگل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی تا اولین روز خونریزی قاعدگی بعدی محاسبه میگردد و معمولا تخمک گذاری در اواسط سیکل (روز چهاردهم) اتفاق می افتد مسئولیت تخمک گذاری در هر ماه بر عهده یکی از تخمدان ها است. این پدیده با علائم زیر همراه است:
1- افزایش و آبکی شدن ترشحات واژن
2- افت درجه حرارت بدن و سپس بالا رفتن آن
3- درد تیر کشنده و یک طرفه
4- در بعضی مواقع لکه بینی

در هفته اول بارداری مراقب چه چیزهایی باشید؟

خونریزی یا لکه بینی: خونریزی قرمز یا قهوه ای یا لکه بینی غیر منتظره می تواند نشانه ای از مشکلات سیکل قاعده ای باشد. در صورتی که زود به پزشک مراجعه کنید، جای نگرانی نخواهد بود و اگر مشکلی باشد حل می شود.

درد یک طرفه : درد یک طرف شکم می تواند نشانه کیست تخمدان باشد که می تواند در تلاش برای بارداری مداخله کند و یا اینکه نشانه تخمک گذاری باشد.

سیکل های قاعدگی نامنظم : دوره های عادت ماهانه نا منظم یا خونریزی در زمانی که پریود نیستید، می توانند دلیلی برای مانع بارداری شما باشند، پس با ماما یا پزشکتان ملاقات کنید و اطلاعات دقیق و بیشتری کسب کنید.
! هر گونه نشانه عجیب یا دردسر ساز را فورا به پزشکتان گزارش دهید.

ویژگی های جسمی: در هرسیکل قاعدگی، بدن شما وارد مجموعه ای از توازن هورمون ها می شود که با تحریک فرایند تخمک گذاری همراه است و آن زمانی است که تخمک آزاد می شود و آماده باروری است. در این زمان اگر شما اقدام به بارداری کنید، هدف کاشتن تخم درون رحم است. بدین صورت که تخم لانه گزینی می کند و به مدت 266 روز بعد رشد میکند، زمانی که نوزاد شما آماده تولد شود.

مشخصه های بارداری در هفته اول بارداری

یک ویتامین مخصوص قبل از تولد نوزاد انتخاب کنید.

انتخاب یک مولتی ویتامین مناسب قبل از بارداری، به شما کمک میکند تا دوران باراداری راحتی داشته باشید و مشکلات جنین در رابطه باکمبود ویتامین ها و مواد معدنی را نداشته باشید.
بسیاری از خانم ها شنیده اند که مصرف 400 میکروگرم اسید فولیک قبل از حاملگی می تواند خطر نقص لوله عصبی در جنین را کاهش می دهد. این مساله به خاطر این است که گاهی لوله عصبی درست بسته نمی شود و برای جنین یک نقص بارداری به نام “اسپینا بیفیدا” و یا “انانسفالی” ایجاد میکند.
مصرف مولتی ویتامین بسیار مهم است. اگر شما هم اکنون دارویی را مصرف میکنید به پزشکتان نشان دهید و در صورت تایید پزشک به مصرف آن ادامه دهید. در بیشتر موارد نگرانی اولیه این است که شاید مولتی ویتامینی که شما مصرف میکنید به اندازه کافی اسیدفولیک نداشته باشد یا اینکه بیش از حد ویتامین A داشته باشد. اگر شما مقدار مناسب را مصرف میکنید، به احتمال زیاد پزشکان شما را تائید خواهند کرد.

ویزیت بررسی سلامت دوران بارداری خود را برنامه ریزی کنید.

داشتن یک برنامه مناسب جهت مراجعه به پزشم برای قبل از بارداری و در دوران بارداری به شما کمک شایانی می کند تا دوران بارداری راحتی داشته باشید و از سلامتی فرزندتان اطمینان حاصل میکنید.
در این ویزیت های بارداری، شما درباره بسیاری از مسائل مربوط به وضعیت جسمی خود در گذشته و حال بحث خواهید کرد. در نهایت شما و پزشکتان درباره تغییراتی که باید بدهید صحبت میکنید تا بارداری سالم و راحتی داشته باشید.
این گفتگو های بیشتر شامل موارد زیر است:

  • آیا باید داروهای مصرفی تان را تغییر دهید یا اینکه به مصرف ادامه دهید؟
  • چه زمانی باید روش کنترل بارداری را متوقف کنید؟
  • آیا بیماری مزمنی مثل ناراحتی تیروئید، دیابت یا فشار خودن بالا دارید؟
  • سن، وزن و نمودارسلامت عمومی فعلی شما چگونه است؟
  • آیا مشکلی در بارداری نثل سقط جنین، اختلالات سیکل قاعدگی و … داشته اید؟

شور مادر شدن در هفته اول بارداری

شروع یک برنامه تناسب اندام قبل از بارداری کمک های زیادی به شما میکند. برای مثال خانم هایی که قبل از بارداری تناسب اندام دارند در اثر بارداری کمتر اضافه وزن پیدا میکنند. بدین صورت که معمولا می توانند اضافه وزن دوران بارداری شان را هنکام تولد نوزاد سریع تر از دست بدهند. پس بهتر است که قبل از هفته اول بارداری اقدام به ورزش و تحرک کنید.

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا