زنگ تفریح

دم کردن چای

دم کردن چای
یه وقتایی هیچی مثل یه چای داغ حال آدمو جا نمیاره. خسته، کوفته، له، داغان با مغز ارور داده میری سراغ چای و این بزرگوار کاملا رفرش شده شما رو تحویل جامعه میده. آقا چای داریم تا چای و این موضوع رو فقط یکی مثل من که عاشق خونه هایی هست که دائم سماورشون و چایشون به راهه درک میکنه.

سماور چای

عاشق اینم که از در برسی و چایی دم باشه. درست کردن، نه دم کردن چای خوب یه سری فوت گوزه گری داره که من ساده اش کردم. میریم که بریم برای فوت و فن چای دم کردن با ژینولند.


مواد لازم : چای خشک، کتری، قوری، اجاق گاز و یک عدد انسان با حوصله، بی حوصله هم بود مهم نیست چون چای حوصله شو میاره سرجاش:)

اولین فوت کوزه گری دم کردن چای

اوله اول باید آب کتری تازه باشه یعنی هر چی آب از قبل داره باید خالی بشه و آب تازه پر کنی. بعد که کتری جوشید بایستی از رو شعله برش داریم و بذاریم کنار تا از جوش بیفته. این اولین فوت کوزه گری چای دم کردن هست که شاید تو هیچ کتابی نوشته نشده. خوب دیگه ما اینیم دیگه. ریا نباشه اصلا این سایتو زدم برای رو کردن فوت های کوزه گری. تعریف از خود بسه :| از اصل مطلب دور نشیم.

جوشاندن آب برای چای
حالا چای تو قوری رو با کمی آب سرد (کمی که میگم درحد خیس شدن چای هست) می شوری و آب رو از قوری خالی میکنی. حالا قوری رو از آب کتری پر میکنی. به اندازه هر قاشق چای خوری، نصف لیوان آبجوش بریزید.
بعد یه دستمال تمیز، روی این دستمال خیلی حساسیت به خرج ندید. بقول اون شخصیت شیرازی کلاه قرمزی که هی می پرسه سفید باشه یا سیاه؟ کتان باشه یا نخی؟ گل درشت باشه با ریز و……. الی آخر نباشید. یه دستمال که تمیز باشه واالسلام. تمیز باشه و بذاری روی قوری تا نذاره بخار از قوری خارج بشه. حالا باید منتظر باشید تا دلبر جان دم بکشه.

دم کشیدن چای

| سوال شرعی : حالا از کجا بفهمیم دم کشیده حاج آقا؟
– وایسا صبر کن آخرشو دیر اومدی نخواه زود بری:/
چای که دم بکشه بوی عطرش تو اتاق پخش میشه، مثلا اگه یکی از در بیاد تو دیالوگ همیشگی منو میگه (وای چه بوی چایی میاد). ( از اتاق فرمان اشاره میکنن این رو که حتی حلزون هم میفهمه مهندس!! جا داره بگم وایسا، صبر کن آخرشو)
حالا سوال شرعی بعدی اینه که اگه برای خودمون دم کرده باشیم چی؟ اگه برای خودتون دم کرده باشید هی درو باز نکنید برید و بیاید تا ببینید چای دم کشیده یا نه:/ اونم با این وضع خونه های امروزی که همه آپارتمان نشین هستند و همسایه ها همیشه نگران حال آدمی اند. یه وقت پیش خودشون فکر میکنند که She/He is crazy و می گن اون دیوونه اس! به هر حال فکره دیگه نمیشه کنترلش کرد.
یه راه دیگه اش اینه که چای ها میان روی قوری و بعد ته نشین میشن و یا وقتی میریزین تو قوری رنگش سرخ و یا به قول خواهر کوچیکه اینجانب اناری میشه.
همه اینارو که بذاری کنار بهترین روش 15 دقیقه زمان دادن به چای برای دم کشیدن هست. البته این قانون تبصره داره و تبصره اش چای شمال هست. چای شمال قسم خورده که زیر نیم ساعت دم نکشه. آخرشم بگم که این زمان برای چای سازها یا قوری که روی کتری گذاشته شده پیشنهاد میشه. من به شخصه گذاشتن قوری روی شعله پخش کن رو توصیه نمیکنم چون احتمال جوشیدن هست مگر اینکه مهمون سر زده داشته باشید و بخوای چای فوری داشته باشید.
حالا که فوت و فن چای دم کردن رو یاد گرفتید و دلبر جان دم کشید موقع سرو چای هست. اول از همه یک عدد فنجان زیبا را انتخاب نموده، آن را به همراه قندان در سینی خوشگل موشگلی گذاشته و از قوری یک فنجان پر چای در آن بریزید. این چای را ننوشید و خدای را بنده باشید و از نوشیدن چای پر رنگ بپرهیزید. چای رو برگردونین تو قوری و چند ثانیه صبر کنید تا چای های قوری ته نشین بشن. حالا یه چای خوشرنگ برای خودتون بریزید و میل کنید.
امیدوارم از خوندن این مطلب لذت برده باشید این مظلب صرفا جهت شوخی و طنز در باره چای نوشته شده ولی توصیه هاش رو جدی بگیرید.

نویسنده : ز.اباذری

فوت و فن دم کردن چای رو از بر شدی ژینولندیه من؟ ((:

امتیاز کاربر: 4.77 ( 3 نتایج)

‫5 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا