گردشگریگردشگری تهران

خانه سیمین و جلال

خانه موزه سیمین و جلال

سیمین دانشور و جلال آل احمد دو نویسنده محبوب و مشهور معاصر هستند. کتاب های با ارزشی مثل سووشون، غرب زدگی، زن زیادی، باغ آلبالو توسط این دو نویسنده مشهور کشورمان نوشته شده اند. خانه سیمین و جلال در اصل محل زندگی این دو عزیز بوده است که در تاریخ 8 اردیبهشت سال 1397 که سالروز تولد سیمین دانشور بود، به موزه تبدیل شد و با استقبال بی نظیر مردم روبرو شد.

یکی از دیدنی های این جاذبه گرشگری تهران، عقدنامه، حلقه ازدواج و کارت ملی سیمین و تعدادی عکس است که از جمله هدایای ویکتوریا دانشور در روز افتتاح خانه موزه سیمین و جلال بوده است.

حلقه های سیمین دانشور و جلال آل احمد

با ژینولند همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره خانه موزه سیمین و جلال در اختیار شما قرار دهیم.


خانه موزه سیمین و جلال کجاست؟

اگر با مترو قصد رفتن به این خانه سیمین و جلال را دارید باید از ایستگاه مترو تجریش استفاده کنید. خانه ای ویلایی و با معماری اصیل ایرانی در بن بست ارض به آدرس دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن‌بست ارض، پلاک 1، با حجم بالایی از خاطرات سیمین و جلال دو زوج دوست داشتنی آماده بازدید است.

تاریخچه خانه سیمین و جلال

ساخت خانه متاثر از روح هنرمند جلال آل احمد و کاملا همراه و سازگار با سبک و سیاق معماری ایرانی صورت گرفته است و از طرفی کمترین دخل و تصرف در هنگام مرمت و بازسازی خانه سیمین و جلال ارزش معنوی این موزه واقع در تهران را دو چندان کرده است.
ساخت این خانه به سال 1330 زمانی که سیمین در آمریکا مشغول تحصیل بود بر میگردد. جلال آل احمد شروع به ساخت خانه کرد و با کمک مالی 3 هزار تومانی دوست صمیمی خود سید عبدالله انوار، با هزینه 5 هزار تومانی این خانه پر از عشق را ساخت.

جلال در مکالمه و مکاتبه هایی که با همسرش سیمین داشت از سختی هایی که برای ساخت خانه شان متحمل شده بود سخن میگفت. از زخم و جراحت های دستش هنگام سنگ تراشی ها تا دنگ و فنگ های جا انداختن پنجره ها. او در نامه ای به سیمین نوشت : سیمین تو کم خندیده‌ای. این خانه را بنا می‌کنم تا صدای خنده‌های تو از آجرهای این خانه بلند شود.

خب بریم سراغ داخل خانه و دکوراسیون خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد

خانه پس از اهدا به شهرداری مرمت و بازسازی شده است و نهایت تلاش بر این بوده است که بافت قدیمی خانه کاملا حفظ شود. که البته موفق هم بوده اند. با ورود به حیاط خانه سیمین و جلال مجسمه مومی سیمین دانشور که روی صندلی در آستانه ورودی خانه نشسته است را مشاهده میکنید.

ورودی خانه موزه سیمین و جلال

در ادامه مجسمه مومی جلال آل احمد را در نیم طبقه ای که توسط خود جلال طراحی شده است را میبینید. جلال آل احمد اکثر مواقعی که دست به قلم میشد به این قسمت از خانه می رفت.

مجسمه مومی جلال در خانه موزه سیمین و جلال

عکس های خانه موزه سیمین و جلال
اتاق پذیرایی خانه موزه سیمین و جلال
ورودی در خانه موزه سیمین و جلال
آشپزخانه خانه موزه سیمین و جلال
داخل خانه موزه سیمین و جلال
آشپزخانه موزه سیمین و جلال

شما علاوه بر بازدید اشیا و وسایل سیمین و جلال، تمامی آثاری که توسط سیمین و جلال نوشته و یا ترجمه شده است را در خانه موزه جلال و سیمین خواهید دید.

از جمله آثار جلال آل احمد که در خانه موزه نگهداری می شود می توان به کتاب زن زیادی، غرب زدگی، مدیر مدرسه، سه تار، مائده های زمینی می توان اشاره کرد.
کتابهای سووشون، جزیره سرگردانی، ساربان سرگردان، اشعار سیمین دانشور در مورد زن، باغ آلبالو، داغ ننگ، غروب جلال (اثر غیرداستانی) هم از جمله آثار سیمین دانشور در موزه خانه سیمین و جلال هستند.

ساعت بازدید خانه سیمین و جلال

موزه خانه سیمین و جلال شنبه ها تعطیل است و در باقی ایام هفته یعنی یکشنبه تا جمعه از۹:۰۰ صبح تا ۵:۰۰ بعد از ظهر آماده میزبانی از بازدیدکنندگان است.

اتاق کار خانه موزه سیمین و جلال
در خروجی خانه موزه سیمین و جلال
میزکار جلال آل احمد
نمای داخلی خانه موزه سیمین و جلال آل احمد
مجسمه مومی جلال آل احمد در خانه موزه سیمین و جلال
بیوگرافی سمین دانشور

بیوگرافی سیمین دانشور

سیمین دانشور متولد 1300 در شیراز است. پدر او پزشک و مادرش قمرالسلطنه حکمت مدیر هنرستان بود. دانشور در سال 1320 با نام مستعار شیرازی بی نام برای برای روزنامه ایران و رادیو تهران شروع به مقاله نویسی کرد تا اینکه مجموعه داستان آتش خاموش وی در سال 1327 منتشر شد که جزو اولین آثاری ست که به قلم یک خانم نوشته و منتشر شده است.

مشوق سیمین دانشور برای دست به قلم شدن فاطمه سیاح استاد راهنمای او و صادق هدایت بودند. مهمترین و پر فروش ترین اثر سمین دانشور کتاب سووشون او است که به 17 زبان ترجمه شده است و همچنان جزو پرفروش ترین کتابهای معاصر به شمار می رود.

سمین دانشور در 1331 بورسیه تحصیلی دریافت کرد و برای تحصیل در زمینه زیبایی‌شناسی راهی دانشگاه استنفورد آمریکا شد.
در همین سال ها بود که جلال آل احمد اقدام به ساختن خانه کرد. سیمین زمانی که در امریکا بود دو داستان کوتاه به زبان انگلیسی نوشت.

بعد از بازگشت به ایران مشغول تدریس در هنرستان شد تا اینکه در سال ۱۳۳۸ به عنوان استاد دانشگاه تهران مشغول به کار شد و نهایتا در سال 1358 بازنشسته شد.

سیمین دانشور بعد از مرگ همسرش جلال همچنان تا سن 90 سالگی در خانه موزه سیمین و جلال زندگی میکرد و در 18 اسفند سال 1390 در اثر آنفولانزا و کهولت سن فوت کرد.

بیوگرافی جلال آل احمد

بیوگرافی جلال آل احمد

جلال ال احمد متولد 2 آذر 1302 در تهران است. بعد از تمام شدن دوران دبستان، پدر او با ادامه تحصیل وی مخالفت داشت ولی جلال آل احمد تسلیم این خواسته پدر نشد و روزها مشغول به کار بود و شب ها مشغول درس تا زمانی که موفق به گرفتن دیپلم شد.
. خانواده او مذهبی بودند و بالطبع جلال هم به اصرار پدر باید مذهبی و روحانی میشد.

پدر او راهی برای طلبگی راهی نجف شد ولی اتفاقات زندگی او طوری رقم خورد که جلال وارد حزب توده شد. این تصمیم پدر جلال سید احمد طالقانی را حسابی عصبانی کرد. تصمیم بعدی جلال یعنی آشنایی و ازدواج با سیمین دانشور هم با مخالفت پدر او روبرو شد. یکی از آثار برجسته جلال ال اجمد غرب زدگی است که در سال ۱۳۴۲ منتشر شد.

سرانجام جلال در سال 18 شهریور 1348 در اسالم گیلان فوت کرد.

آشنایی سیمین دانشور و جلال آل احمد از زبان خواهر سیمین دانشور (ویکتوریا دانشور):

ما عید رفته بودیم اصفهان و در اتوبوسی که می‌خواستیم به تهران برگردیم، آقایی صندلی کنارش را به خانم سیمین تعارف کرد. آن دو کنار هم نشستند. بعد آمدیم خانه. صبح دیدم خانم سیمین دارند آماده می‌شوند که بروند بیرون. من هم می‌خواستم بروم خرید. وقتی در را باز کردم، دیدم آقای آل احمد مقابل در ایستاده‌است. نگو این‌ها روز قبل قرار مدارشان را گذاشته‌اند. روز نهم آشنایی‌شان هم قرار عقد گذاشتند. بعد همه را دعوت کردیم و در مراسمشان فامیل و همهٔ نویسندگان بودند. صادق هدایت هم بود. بعد آن‌ها خانه‌ای اجاره کردند و رفتند سر زندگی‌شان.

آشنایی جلال آل احمد با سیمین دانشور

آشنایی جلال با سیمین از زبان خودش

دو نویسنده در سال ۱۳۲۷ باهم آشنا شدند و در سال ۱۳۲۹ ازدواج کردند. جلال در مورد آشنایی‌اش با سیمین نوشته است: راه افتادم سمت شیراز برای گرفتن قسط اول حق‌الزحمه قمارباز داستایوفسکی، از آقای معرفت نامی که به‌واسطه ابراهیم گلستان با او آشنا شده بودم… توی ماشین که از گاراژ اتو عدل راه افتاده بود با سیمین آشنا شدم. آمدن سیمین به زندگی‌ام، تکانه‌ای بود که تا مدت‌ها مرا و خانواده را لرزانید. هیچ‌کس از اهل خانه، تمایلی به ازدواج من با سیمین نداشت به‌خصوص پدر که تصور داشتن یک عروس مشکوفه، دیوانه‌اش می‌کرد. خودم هم‌فکر نمی‌کردم روزی می‌رسد من با خواهرزاده یک درباری، پیمان زناشویی ببندم. سیمین دخترخواهر سردار فاخر حکمت از نزدیکان محمدرضا شاه بود که تا آستانه نخست‌وزیری مملکت پیش رفته بود بنابراین من با سیمین تفاوت‌های اساسی داشتیم هم در رگ و ریشه هم در خاستگاه و فرهنگ اما چه می‌شود کرد بادلی که او را جدا می‌خواست؟

امتیازتون به این مطلب چیست و چرا با رسم شکل :)

امتیاز کاربر: 4.46 ( 10 نتایج)

‫3 دیدگاه ها

  1. چه کار خوبی کردن که خانه سیمین و جلال آل احمد رو تبدیل به موزه کردن. با عکسهایی که گذاشتین آدم میره به چند دهه قبل، خصوصا تصاویر آشپزخونه و ظرف و ظروف و دکوراسیون اون دوره. ممنون از مقاله مختصر مفید و قشنگی که گذاشتین.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا